Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

sobota, 24 września 2011

Krzyż w centrum – jeden szczegół w liturgii papieskiej


   Trwa Wizyta Apostolska naszego Ojca Świętego w Niemczech.
   Jeden szczegół: podczas tej Wizyty, już po raz kolejny, dzisiaj na centralnej ścianie prezbiterium umieszczony był dużych rozmiarów Krzyż. A na ołtarzu stał Krzyż pasyjką zwrócony w stronę Celebransa. Spostrzeżenie proste pod rozwagę szczególnie tym, którym ciągle przeszkadza Krzyż na ołtarzu.
   Motywacja jest elementarna: 1. Msza Święta jest uobecnieniem Ofiary Golgoty. 2. Liturgia ukierunkowana jest ku Bogu – conversi ad Dominum!
   To istotne przypomnienie, zwłaszcza wobec tendencji do zredukowania liturgii do faktu socjologicznego i zamknięcia jej w relacji człowiek-człowiek. W centrum liturgii jest Bóg. Pierwszym działającym w liturgii jest Bóg. Pierwszym celem liturgii jest uwielbienie Boga – celebrujemy ad laudem et gloriam nominis sui!
   Elementarz liturgiczny.
   Inteligentni Czytelnicy zorientują się, dlaczego w tym kontekście dodaję przypomnienie Prefekta Kongregacji Kultu i Dyscypliny Sakramentów: „Papieskie liturgie w rzeczywistości zawsze były i nadal są wzorcowe dla całego świata katolickiego” (Kard. Antonio Cañizares Llovera, w wywiadzie dla miesięcznika 30giorni, luty 2009).
   I jeszcze jedno. Przez całe wieki kapłani odprawiając Mszę Świętą mieli przed oczami Krzyż.
  
   * * *

Msza Święta – Jasna Góra, kaplica Cudownego Obrazu: W intencji Ojczyzny (5).
   
Posługa duszpasterska w Częstochowie – jutro:
   * Parafia NSPJ, ul. Kościelna: 6.45-7.30 konfesjonał, 9.00 Msza Święta z kazaniem, 17.30-18.30 konfesjonał
   * Jasna Góra: 11.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny (6).
   
   Codziennie módlmy się w intencji naszej Ojczyzny!
   Codziennie gromadźmy się w miejscach publicznych!
   Chodzi o miejsca publiczne, ogólnie dostępne – w miastach, miasteczkach, na osiedlach, na wsiach, przy krzyżach, przy figurach, przy kapliczkach; w całej Polsce i za granicą. Módlmy się codziennie w tych miejscach za Ojczyznę odmawiając przynajmniej jeden dziesiątek Różańca!
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.