Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

niedziela, 27 lutego 2011

Cenna refleksja o człowieku i o modlitwie


   Wczorajsze modlitwy w centrum naszej Stolicy kończyłem donośnym odczytaniem słowa Kardynała Ratzingera. Wobec rozlicznych zagrożeń ideologicznych - refleksja bezcenna:

   „Człowieka nie wolno mierzyć według jego funkcji. Wartość i godność człowieka mają głębsze uzasadnienie i dlatego właśnie także i ci, którzy nie są zdolni do pracy – chorzy, starcy, dzieci – mają swoją godność. Społeczeństwo, w którym dzieci od pierwszej chwili zaprogramowuje się do maszynerii pracy, a chorych i starców uznaje się tylko za przykry ciężar, zapomina w ogóle o człowieku i zamienia się w gruncie rzeczy w jeden wielki obóz, gdzie liczy się tylko funkcja, a człowiek jest niczym. Musi być miejsce dla tych, którzy są niezdolni do pracy, a także dla tych, którzy chcą żyć kontemplacją Słowa Bożego. Naszym drogowskazem musi być i tutaj Ewangelia, w której czytamy zdanie: «To jest życie wieczne, aby poznali Ciebie, jedynego Boga prawdziwego, i Tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa». Czymś naprawdę najgłębszym, czymś, co życie ludzkie czyni w ogóle życiem, jest to, że Bóg kontaktuje się z nami a my z Nim. To jest miarą gwarantującą naszą godność. Dzięki niej żyjemy i odkrywamy nasze człowieczeństwo, obdarowujemy innych i sami jesteśmy obdarzani. A jeśli będziemy żyć według tej miary, świadomi swej przynależności do Boga, to poprzez Boga świat stanie się ludzki” (Kard. J. Ratzinger, Münchener Katholische Kirchenzeitung, 21.5.78, cyt. za: Służyć prawdzie, 26 X, Wrocław 1986).

   * * *

   Ceremonie pogrzebowe śp. ks. Marka Rybińskiego SDB, rozpoczną się Mszą Świętą w środę 2 marca 2011 r. o godz. 12.00 u salezjanów w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie na Pradze.
   Od godz. 10.30 czuwanie modlitewne - tamże.
  
   * * *
   
Msza Święta:
Za śp. Jerzego Brzozowskiego - w 1 . r. śm.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.