Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

piątek, 25 lutego 2011

Benedykt XVI naucza słowem i przykładem


   Kilka aspektów pontyfikatu pokornego Papieża Benedykta XVI. Niektóre aspekty już ukazywałem szerzej; do niektórych, jeśli Pan Bóg pozwoli, wrócimy.
   Dzisiaj tylko hasłowo, syntetycznie:
   * Bóg w centrum - przezwyciężenie antropocentryzmu,
   * Jezus Chrystus jedynym Zbawicielem - przezwyciężenie indyferentyzmu religijnego,
   * Kościół Katolicki jedynym Kościołem założonym przez Chrystusa - przezwyciężenie ekumenicznych nadużyć,
   * Krzyż w centrum, na środku ołtarza, pasyjką w stronę kapłana - przezwyciężenie klerocentryzmu liturgii,
   * Komunia Świętą na klęcząco - przezwyciężenie wspólnotocentryzmu.
   * Priorytet Prawdy - przezwyciężenie dyktatury relatywizmu.
   Te aspekty pojmuje z łatwością człowiek wierzący, który cieszy się z absolutnego priorytetu Boga, sam uniżając się.
   Dzisiaj na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odczytałem refleksję Kard. Ratzingera sprzed lat. Wybrzmiało donośnie słowo - aktualne dzisiaj. Wierzący rozumie o czym tu mowa:
  
   „Gdzie krytyka Kościoła przybiera formy zjadliwe, przechodzące dziś często w specyficzny żargon, tam zawsze kryje się gdzieś na dnie pycha. Często z taką krytyką Kościoła łączy się duchowa pustka, która nie dostrzega w ogóle istoty Kościoła, traktując go jako twór polityczny, oceniając jego organizację jako brutalną albo żałosną. Nie dostrzega się, że istota Kościoła leży poza zewnętrzną organizacją - w pociesze Słowa i Sakramentów, których Kościół udziela - w dobrych i w złych dniach. Prawdziwie wierzący nie przywiązują zbytniej wagi do walki o reorganizację struktur kościelnych. Oni żyją tym, czym Kościół zawsze jest. A jeśli chce się wiedzieć, czym Kościół właściwie jest, trzeba iść do nich, bo Kościół nie jest najbardziej tam, gdzie się organizuje, reformuje, rządzi, ale w tych, którzy wierzą i przyjmują w Kościele dar wiary, stający się dla nich życiem. Tylko ten, kto doświadczył jak Kościół, mający tylu różnych sług i tyle różnych form, zawsze podnosił człowieka, przygarniał go, dając mu nadzieję, stając się mu drogą do życia w wieczności, tylko ten wie, czym Kościół naprawdę jest, wczoraj i dziś” (Kard. J. Ratzinger, Einführung in das Christentum, s. 286, cyt. za: Służyć Prawdzie, 20 VII).
  
   * * *
  
   Wczorajsze audycje dr. Stanisława Krajskiego na temat scjentologii możemy już odsłuchać z archiwum audio. Linki znajdziemy w sektorze tematycznym (pod flagą) w dziale „Zagrożenia duchowe.
  
   * * *
  
Msza Święta:
   O błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Michaliny.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.