Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kard. S. Wyszyński. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kard. S. Wyszyński. Pokaż wszystkie posty
wtorek, 16 listopada 2010
Kilka dobrych motywów...
W ramach spotkań informujących o sprawie Krzyża i promujących książkę W obronie Krzyża w ostatnią niedzielę października odwiedziliśmy, w kilka osób, jedną z parafii w Łodzi. To było dobre spotkanie z ludźmi, którzy wiele rozumieją i podejmują pożyteczne działania w rodzinie i w sferze publicznej, jako świadectwo ich wiary i patriotyzmu. Tam otrzymałem miły prezent od dzieci, które kochają Pana Jezusa i Polskę: dziecięcą ręką namalowane Krzyże i postać księdza.
Wczoraj miałem okazję poznać s. Michaelę Pawlik OP. Porozmawialiśmy dłużej. Warto zapoznawać się z jej pisarstwem i wypowiedziami. Niektóre z nich znajdziemy tutaj w sektorze tematycznym pod flagą, w działach „Audio” i „Zagrożenia duchowe”. Okoliczności spotkania były nadzwyczaj szlachetne - spotkaliśmy się w kolejce do konfesjonału. Po dobrej spowiedzi rozmowa jest zawsze ciekawa.
Miałem ostatnio okazję spotkania polskości w pięknym wydaniu muzyki, słowa, sztuki. Kilka dobrych sygnałów. 11 listopada: występ Chóru Polonia im. Ignacego Jana Paderewskiego z Warszawy pod dyrekcją Wiesława Jelenia. 14 listopada: koncert Chóru „Echo” ze Lwowa pod dyrekcją Edwarda Kuca, z sympatycznym udziałem dzieci i młodzieży. 15 listopada: Spektakl słowno-muzyczny Polska - ale jaka? - scenariusz i reżyseria Barbara Dobrzyńska. Do tych trzech wydarzeń artystycznych można odnieść lapidarne stwierdzenie: Polska na scenie i Polska na widowni. Doskonałe porozumienie - umysłem i sercem. Panu Bogu i ludziom należą się słowa wdzięczności za piękno polskości i wiary wyrażone sztuką.
Pozostając w tematyce polskości dołączam dwa teksty Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego:
„Pamiętajmy jednak, że jesteśmy na terenie własnej ziemi, własnej Ojczyzny, we własnym Narodzie, kraju i państwie. Od nas więcej zależy aniżeli od zamiarów i planów ludzi może dla nas nieżyczliwych i nieprzyjaznych. Największym dobrem, łaską jest to, że jesteśmy u siebie, mówimy mową ojczystą, możemy modlić się w świątyniach, wołać do Boga. Możemy pracować nie jako niewolnicy, ale jako wolni we własnej Ojczyźnie!” (Duch pracy ludzkiej).
„Wytrwać, żyć dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej i gotowości oddania jej wszystkiego z siebie. To jest najważniejszy nasz obowiązek wobec Ojczyzny. Potrzeba nam potężnej woli organizowania wszystkich sił rodzimych i ojczystych, by nie poddawać się pokusie nowej Targowicy, skądkolwiek by ona miała przyjść. Jesteśmy u siebie, w swojej Ojczyźnie. Gospodarzymy olbrzymimi dobrami, które Naród posiada; chcemy, aby procentowały na naszej Ziemi. Oto jest sumienie narodowe.”
* * *
Informacja: fragmenty moich wpisów z tego bloga, za moją zgodą, umieszczane są na stronie internetowej http://wobroniekrzyza.wordpress.com/ Nie ja umieszczam te fragmenty i nie przewiduję prowadzenia na tamtej stronie rozmów z Czytelnikami. Informuję, że nie będę tam odpowiadał na komentarze czy zapytania. Ewentualny kontakt ze mną można nawiązać tylko poprzez tę stronę prowadzoną przeze mnie: http://novushiacynthus.blogspot.com/ wpisując komentarz pod wpisem (zgodny z podanymi regułami). Kwestie bardziej osobiste można sygnalizować mailem - wystarczy w ramach komentarza (pod dowolnym moim wpisem) podać swój adres mailowy, podpisując się imieniem i nazwiskiem - takiego komentarza nie opublikuję, ale odezwę się przez pocztę elektroniczną.
* * *
Msza Święta:
15.11.2010: O błogosławieństwo Boże i świętość dla Marcina i jego Rodziny.
16.11.2010: Za ś.p. Genowefę Niewiadomską - intencja od synów.
sobota, 11 września 2010
Pięć miesięcy +++++
Dziękuję Panu Bogu za wczorajszy dzień. Msza święta w archikatedrze w intencji poległych w katastrofie pod Smoleńskiem zgromadziła członków ich rodzin, tłumy ludzi a w koncelebrze kilkunastu kapłanów, którym zgromadzeni podziękowali za obecność kilkuminutowymi oklaskami.
Kazanie, w tonie osobistym, wygłosił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd; zakończył je fragmentem Ślubów Jasnogórskich a przedtem nawiązał do słów Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego o przemianie serca - nie oglądając się na innych, człowiek ma się przemienić!
W modlitwie wiernych mała dziewczynka pięknie modliła się za młodzież polską, aby pamiętała, że Krzyż nie jest ich wrogiem, ale otwartą bramą do zwycięstwa. Wzruszająca jest modlitwa dzieci.
Jako muzyk nie mogę nie wspomnieć pełnych kultury i staranności wykonań utworów muzycznych podczas Mszy Świętej. Wyrazy uznania i wdzięczności dla Artystów.
Później procesyjnie przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście, aby kontynuować modlitwę pod Krzyżem.
Kazanie, w tonie osobistym, wygłosił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd; zakończył je fragmentem Ślubów Jasnogórskich a przedtem nawiązał do słów Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego o przemianie serca - nie oglądając się na innych, człowiek ma się przemienić!
W modlitwie wiernych mała dziewczynka pięknie modliła się za młodzież polską, aby pamiętała, że Krzyż nie jest ich wrogiem, ale otwartą bramą do zwycięstwa. Wzruszająca jest modlitwa dzieci.
Jako muzyk nie mogę nie wspomnieć pełnych kultury i staranności wykonań utworów muzycznych podczas Mszy Świętej. Wyrazy uznania i wdzięczności dla Artystów.
Później procesyjnie przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście, aby kontynuować modlitwę pod Krzyżem.
Wczorajszy wieczór to był dobry czas, gdzie można było spotkać zdrową cząstkę naszego narodu, Polaków szanujących Chrystusowy Krzyż i zatroskanych o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny.
Następna okolicznościowa Msza Święta 10 października 2010 o godz. 19.00 w Archikatedrze Warszawskiej. Już dzisiaj zapiszmy sobie ten termin w sercu i w kalendarzu, i... przyjdźmy jeszcze liczniej!
Następna okolicznościowa Msza Święta 10 października 2010 o godz. 19.00 w Archikatedrze Warszawskiej. Już dzisiaj zapiszmy sobie ten termin w sercu i w kalendarzu, i... przyjdźmy jeszcze liczniej!
A jeśli tylko możemy, częściej przybywajmy na Krakowskie Przedmieście pod Krzyż, aby się modlić.
Cośkolwiek na temat moich ubiegłych dni w drodze jeszcze napiszę, a dzisiaj dodam tylko intencje moich odprawionych Mszy Świętych.
Msza Święta:
7.09.2010 Kaplica cudownego Obrazu, Jasna Góra: O błogosławieństwo Boże dla czuwających pod Krzyżem w Warszawie.
8.09.2010 Kopiec k. Częstochowy: O świętość dla nowicjuszy salezjańskich składających swoje pierwsze śluby zakonne.
9.09.2010 Wrocław: O błogosławieństwo Boże dla modlących się pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
10.09.2010: Archikatedra w Warszawie: Za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
piątek, 27 sierpnia 2010
Program świętości: 2xM
Wiele możemy nauczyć się od Świętych. Czytajmy życiorysy Świętych - doskonała szkoła życia Ewangelią!
Św. Jan Maria Vianney mówił: „Błogosławioną powinnością i zadaniem człowieka jest modlitwa i miłość. Módlcie się i miłujcie: oto, czym jest szczęście człowieka na ziemi.”
Te słowa są aktualne w odniesieniu do dzisiejszej Patronki. Św. Monika nie miała łatwo. Mąż - egoista i gwałtownik. Syn, Augustyn - swoim niemoralnym życiem przysporzył jej wiele zgryzot. Wiele lat cierpliwej miłości i wytrwałej modlitwy zaowocowały pozyskaniem dla Chrystusa zarówno męża, jak i syna, który został biskupem i wielkim świętym Kościoła.
Program świętości: 2xM. Modlitwa i miłość. To jest życie spełnione i pożyteczne dla innych.
Czytajmy życiorysy Świętych - doskonała szkoła życia Ewangelią!
W każdej trudnej i najtrudniejszej sytuacji osobistej, rodzinnej, sąsiedzkiej, zawodowej, społecznej, politycznej, publicznej doskonałym programem jest modlitwa i miłość. Realizacja takiego programu przynosi piękne owoce, choćby po wielu latach.
Pobłażliwość dla grzechu jest oznaką wyjałowienia duchowego. Nie przymykajmy oka na grzechy naszych bliźnich. Jeśli błądzą, módlmy się za nich, kochajmy ich i upominajmy cierpliwie. I sami sprawujmy się dobrze, bo życie jest krótkie a Pan Bóg będzie nas rozliczał z talentów, którymi nas obdarzył.
I ja mogę być świętym. Powinienem.
Trwa walka duchowa. Pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu trwają rekolekcje narodowe: uczymy się odpowiedzialności za Polskę i za naszych Rodaków. Wyrażamy ją przez modlitwę i miłość. Bezpieczny, dobroczynny program. Program nadziei z dalekosiężną perspektywą. Uczymy się od Świętych i wzywamy ich wstawiennictwa. Święci patrzą dalej, widzą więcej - sub specie aeternitatis!
Gorąco polecam artykuł o. dr. hab. Aleksandra Posackiego SJ Misterium Krzyża w Smoleńsku, w dzisiejszym Naszym Dzienniku. Wątki duchowe pozwalają głębiej i bardziej prawdziwie zobaczyć kwestię Krzyża. Cenna refleksja. Bardzo potrzebna!
* * *
Zapraszam do rozbudowujących się systematycznie działów: „Święci i Błogosławieni”, „Święte i Błogosławione”, „Święci i Błogosławieni Rodziny Salezjańskiej” oraz „Święte i Błogosławione Rodziny Salezjańskiej”.
Dzisiaj zainaugurowałem dział „Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia”. Zapraszam!
* * *
Msza Święta:
O błogosławieństwo Boże dla żon modlących się o nawrócenie swoich mężów, dla matek modlących się o nawrócenie swoich dzieci oraz dla dzisiejszych Solenizantek.
Dziękuję Wam za modlitwę!
Ktoś powiedział mi dzisiaj: „To nie jest walka z krzyżem, to jest walka z Bogiem”. Ta osoba, lepiej niż wielu „mądrych”, uchwyciła najgłębszy, duchowy wymiar sprawy. Wierzący otacza Krzyż czcią i szacunkiem. Ateista wojujący wierzga przeciw Bogu. Nadaremnie! Pan Bóg pozostanie Bogiem. Krzyż pozostanie znakiem zbawienia. A wróg Boga ma perspektywę wiecznego i nieodwracalnego potępienia. Rozumiemy całą powagę sytuacji.
Apel Jasnogórski i maryjna modlitwa wieczorna pod Krzyżem - Różaniec! Później przeszliśmy pod pomnik Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie odnowiliśmy Śluby Jasnogórskie - teksty wydrukowała jedna z Pań - i odmówiliśmy modlitwę o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.
Wielu modli się przy Krzyżu - starsi, ludzie w średnim wieku, młodzież, dzieci. Różne głosy słyszy się na ich temat. Jako ksiądz chcę wypowiedzieć głośno, jasno, dobitnie i publicznie słowo proste i serdeczne do modlących się:
Dziękuję Wam za Waszą obecność przy Krzyżu! Dziękuję Wam za Waszą modlitwę za Polskę!
Dziękuję Wam za Waszą obecność przy Krzyżu! Dziękuję Wam za Waszą modlitwę za Polskę!
* * *
Zachęcam do posłuchania lub przeczytania Kazania wygłoszonego na Jasnej Górze przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia.
* * *
Msza święta:
O błogosławieństwo Boże dla wszystkich, którzy modlą się pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu oraz we wszystkich intencjach wpisywanych do Skrzynki intencji na moim blogu.
sobota, 7 sierpnia 2010
Krótki cykl o pożytkach korzystania z katolickich mass mediów - cz. 10
Kontynuujemy nasz krótki cykl dotyczący katolickich mass mediów. W pierwszą sobotę miesiąca słów kilka o maryjności mediów.
Radio Maryja nosi imię Matki Bożej, jest Jej poświęcone, szerzy znajomość Maryi i Ją czci. Z tych czterech powodów to radio szanuję. To proste i oczywiste. Chodzi przecież o naszą Matkę i o dzieło Jej poświęcone.
Przypomnę codzienne maryjne modlitwy, do których możemy przyłączać w domu nasz głos i serce:
* Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. - godz. 5.10
i 8.05
i 8.05
* Anioł Pański - godz. 6.00, 12.00, 18.00
* Różaniec - godz. 6.30, 12.30, 20.20
Św. Jan Bosko, wybitny czciciel Niepokalanej Wspomożycielki, tak mówił o pobożności maryjnej: „Gdybyście wiedzieli, jak drogocenna jest ta pobożność, nie zamienilibyście jej na żadne skarby świata”. Szkoła Świętych. Pewna!
Dodaję dobre słowo o maryjnych Pasterzach - ci mają dużo oleju w głowie :)
Dzisiaj, na zakończenie modlitwy apelowej, pięknie mówił Biskup Ignacy Dec o czuwających pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Zachęcił do wytrwania. Szlachetne Słowo Pasterza, jak orzeźwiający powiew Ducha Świętego...
Maryjny był Prymas Polski, Sługa Boży kardynał August Hlond, salezjanin. Nie mogę się doprosić Paulinów z Jasnej Góry, aby podczas Apelu modlili się o jego beatyfikację. Śpią! Może ktoś się w końcu upomni o tego wybitnego Pasterza? Polska maryjność powojenna nie zaczyna się od kardynała Wyszyńskiego, lecz od kardynała Hlonda! W ostatnich dniach swojego ziemskiego życia Prymas Tysiąclecia tak pokornie mówił: „Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja, wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce, choćby ludzie się zmieniali.”
Zachęcam do lektury niewielkiej rzeczowej książki salezjańskiego historyka ks. dr. Stanisława Zimniaka SDB Zwycięstwo Maryi. Proroctwo Kardynała Augusta Hlonda. Hlond - Wyszyński- Jan Paweł II. Warto zamówić, przeczytać, przekazać innym. To piękne karty naszej polskiej maryjnej historii. Powinny być i dla nas inspiracją. Historia magistra vitae est.
Msza Święta dzisiaj:
Wynagradzająca za wszystkie grzechy i zniewagi wyrządzane Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
Dzisiaj, po długiej chorobie, zmarł ks. Zygmunt Malacki - proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Requiescat in pace.
Requiescat in pace.
* * *
Zainaugurowałem nowy dział „Matka Boża - pierwsze soboty miesiąca”. Zapraszam.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
