Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

czwartek, 20 stycznia 2011

Dobre słowo - z troską…


   Księżowskie gadanie? Jak zawsze - nieprzypadkowe słowo. Pożyteczne dla miłych Czytelników. Pożyteczne dla gromadzących się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Drugie imię Paweł mobilizuje mnie do szczególnej odpowiedzialności za słowo i synchronizacji pasterskiej z Apostołem Narodów. Zacznę więc od jego Słowa:
   „Od dawna już sądzicie, że się przed wami usprawiedliwiamy. W obliczu Boga w Chrystusie mówimy, a wszystko, najmilsi, ku zbudowaniu waszemu. Obawiam się, że gdy przyjdę, znajdę was nie takimi, jakimi pragnąłbym was znaleźć, a i dla was okażę się takim, jakiego sobie nie życzycie. Żeby przypadkiem nie było wśród was sporów, zazdrości, gniewu, niewłaściwego współzawodnictwa, obmów, szemrania, wynoszenia się, kłótni. Oby mnie ponownie nie upokorzył wobec was Bóg mój, tak iżbym musiał opłakiwać wielu spośród tych, którzy popełniali przedtem grzechy i wcale się nie nawrócili” (2 Kor 12, 19-21).
  
   Inteligentny Czytelnik teraz się rozchmurzy i postąpi dalej w lekturze. Sympatyczna poezja biskupa Krasickiego!
  
   „Mnie to kadzą” - rzekł hardzie do swego rodzeństwa
   Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa.
   Wtem, gdy się dymem kadzidł zbytecznych zakrztusił,
   Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił.
         (I. Krasicki, Szczur i kot)
  
   Ci, którzy lubią się przechwalać przed światem własnym „głębokim życiem wewnętrznym” przeczytają na pewno chętnie o takim epizodzie:
   Pewien chłopina przechwalał się swoimi umartwieniami i swoją pobożnością. Św. Teresa z Avila powiedziała mu krótko i dosadnie:
   „Bóg cieszy się, gdy człowiek dobrze śpi przynajmniej sześć godzin. Niech pan nie boi się snu. Sen nie jest niebezpieczny i nie przynosi żadnej szkody pobożności” (Ks. Z. Podlejski, Święci [nie]święci. Epizody z życia świętych, Kraków 2005, s. 137).
  
   Nauka duchowa.
   Najważniejsza.
   Nieodzowna.
   Pogodna. 
  
   * * *
  
Msza Święta:
   O błogosławieństwo Boże, dary Ducha Świętego i zdrowie dla ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego SDB, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - z racji imienin.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.