Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

poniedziałek, 22 listopada 2010

Jezus jest Królem

   Wspaniały był wczorajszy dzień. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, celebrowana w Kościele, została w naszej Ojczyźnie pięknie wzbogacona poprzez poświęcenie największej na świecie statuy Chrystusa Króla w Świebodzinie, w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Liczna obecność Pasterzy i rzesz wiernych była czytelnym znakiem eklezjalności wydarzenia. Panu Bogu uwielbienie! Ludziom podziękowanie – szczególnie zasłużonemu ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, dzięki któremu pomnik powstał. Chryste, Króluj nam - w naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach i w naszych sercach!

   Interesującą refleksję o uroczystości wieńczącej, jak mocny akord, rok liturgiczny podaje nam Kardynał Joseph Ratzinger:

   „Święto Chrystusa Króla jest świętem świeżej daty, lecz jego treść jest tak stara, jak sama wiara chrześcijańska, albowiem słowo C h r y s t u s nie jest niczym innym, jak greckim tłumaczeniem słowa «Mesjasz»: pomazaniec, król. Jezus z Nazaretu, ukrzyżowany «Syn cieśli», jest tak bardzo Królem, że tytułem Królewskim stało się Jego imię. Nazywając samych siebie chrześcijanami, określamy się sami jako ludzie Króla, jako ludzie, którzy uznają w Nim Króla. Co znaczy królestwo Jezusa, można zrozumieć tylko wtedy, gdy sięga się do Pisma świętego Starego Testamentu. Okazuje się tu wpierw coś zupełnie szczególnego. Królestwo nie było od Boga przewidziane dla Izraela. Powstało ono właśnie z buntu Izraela przeciw Bogu i Jego prorokom, z odejścia od pierwotnej woli Boga. Prawo miało być królem Izraela, a przez prawo jego królem miał być sam Bóg. Lecz Izrael zazdrościł sąsiadującym narodom ich potężnych władców. Chciał być jako one. I oto stała się rzecz szczególna: Bóg przystał na upór Izraela i stworzył w ten sposób nową możliwość dla swojej łaski. Dziedzicem z rodu Dawida jest Jezus. Przez Niego włączył się Bóg w dzieje ludzkości i zawarł przymierze. Kto przemyśli to głębiej, dostrzega, że taka jest w ogóle forma działania Bożego. Bóg nie posiada sztywnego schematu postępowania wobec ludzi. Owszem, umie zawsze na nowo odnaleźć człowieka i nawet jego bezdroża uczynić drogami: Okazuje się to już u Adama, którego wina staje się winą błogosławioną, sprawdza się na wszystkich zakrętach historii. To właśnie stanowi królestwo Boga: miłość, której stwórcza wyobraźnia znajduje zawsze człowieka na każdej jego nowej drodze. Królestwo Boże oznacza zatem dla nas ufność niewzruszoną.” (J. Ratzinger, Das Angesicht Gottes suchen, cyt. za: Służyć prawdzie, 30 XI).

   Jedna myśl z okazji dzisiejszego liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Znane jest powiedzenie Qui bene cantat, bis orat - Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli. Zasłużony profesor Stuligrosz mawia: „Kto śpiewa w chórze, dziesięć razy się modli” :) Chwalmy Boga szlachetnym śpiewem!
   Pięknie nam pisze św. Paweł:
   „Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.” (Kol 3,16-17).
   A co Państwo powiedzą na takie nowoczesności?

   I jeszcze dobra nowina: modlitwa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w miejscu Pamięci, Prawdy i Nadziei, wybranym przez wrażliwe polskie serca, TRWA! Codziennie wieczorem przychodzimy, zapalamy znicze, modlimy się, słuchamy Słowa Bożego, pamiętamy… Nic się tam nie skończyło! Rozpowiadajmy tę dobrą nowinę i przybywajmy codziennie, aby się modlić. Chrystus zaprasza.

   * * *

Msza Święta:
   20.11.2010 (1): Za rodzinę Backer.
   20.11.2010 (2): O błogosławieństwo Boże, o wiele łask Bożych i zdrowie dla Zofii.
   21.11.2010: W intencji wynagradzającej Panu Bogu za bluźnierstwa.
   22.11.2010: O błogosławieństwo Boże i zdrowie dla ks. Tadeusza Nowaka SDB.
 

1 komentarz:

 1. Ewa Rzeczycka-Surma22 listopada 2010 16:26

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Zawsze Dziewica!

  Jezus Chrystus Królem – Świebodzin!
  Matka Boża Królową Polski – Częstochowa, Licheń!
  Krzyż zwycięża, uczniowie Chrystusa TRWAJĄ na modlitwie – Warszawa!
  A łączy się z Nimi cała Polska a nawet świat!

  Głosimy te informacje gdzie się da i jak się da. Modlimy się. Łączymy się. Trwamy, czasami na chwilę Przybywamy!

  Ewa

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.