Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

sobota, 9 października 2010

Modlitwa trwa!

   Zasadne jest pytać: co dalej? Zasadne jest modlić się dzisiaj! Przychodzimy na miejsce, które wybrały wrażliwe, polskie serca. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dzieje się wielkie dobro:  dzieje się modlitwa!
   Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Modlitwa jest czasem przemiany serca. Modlitwa jest służbą społeczną.
   Kardynał Ratzinger pisał przed laty:
   „Nie jest tedy prawdą to, co dziś się mówi, że powinnyśmy raczej zmieniać świat niż się modlić. Świat nie zmieni się na lepsze, gdy ludzie się nie zmienią. Lecz nie ma skuteczniejszej siły przemiany niż modlitwa, w której otwieramy się na działanie Boże, pozwalamy się niejako przetopić w Bożym ogniu. Dlatego modlitwa dotyczy istoty tego, ku czemu zmierza pedagogika: takiej przemiany człowieka w głębi jego wnętrza, aby stał się on nowym stworzeniem. Módlmy się wzajem za siebie, aby coś z tego nam się udało i abyśmy w ten sposób stali się współpracownikami prawdy.” (Kard. J. Ratzinger, Münchener Katholische Kirchenzeitung, 1979, cyt. za: Służyć Prawdzie, 21 VIII).
   „Nie dać się zbałamucić przez tych, którzy nie mają czasu, którzy cały czas poświęcają tylko sobie, oto jest zadanie nas chrześcijan w tej historycznej godzinie, zadanie, które powinniśmy cierpliwie i spokojnie wziąć na siebie.
   […] Gdy więc nie możemy nic więcej, jak tylko milcząco zwracać się do Boga, czyńmy to, a przekonamy się, że to modlitewne milczenie przemieni się, przemieni nas i przemieni czas. Mając czas dla Boga, czyniąc nasz czas czasem Boga, a więc otwierając «eschaton» – Jego czas, służymy właśnie w ten sposób ludziom.” (Kard. J. Ratzinger, Dogma und Verkündigung, cyt. za: Służyć Prawdzie, 23 IX).
   W centrum naszej Stolicy trwa modlitwa. Słowo modlitwy. Milczenie modlitwy.
   Wczoraj otrzymałem piękną odznakę od Przedstawicielki Polonii z Francji. Mamy sygnały, że wielu Polaków w kraju i na emigracji modli się z nami, w duchowej jedności. Myślą z szacunkiem o Miejscu Pamięci, Prawdy i Nadziei.
   Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy będąc z dala od Ojczyny, na wszystkich kontynentach, mają serce czujące, wrażliwe i dojrzale, z troską, myślą o przyszłości Polski. Tworzymy dzisiaj wspólnotę modlitwy. Wielkie dobro!
   Dodaję jeszcze specjalne słowo do tych, którzy trwają na zaszczytnym posterunku modlitewnym, pod Krzyżem - po raz kolejny czynię swoimi słowa św. Pawła:
   „u was zaś może zatrzymam się lub nawet przezimuję, żebyście mnie odprowadzili, dokądkolwiek wyruszę. Nie chciałbym bowiem tylko przelotnie was widzieć. Mam nadzieję pozostać z wami przez jakiś czas, jeśli Pan pozwoli. […] Otwarła się bowiem wielka i obiecująca brama, a przeciwnicy są liczni.
   Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się! Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości! […]
   Maranatha. Łaska Pana Jezusa niech będzie z wami!”
   (1 Kor 16,6-7.9.13-14.22-23).
   * * *
Msza Święta:
   W intencji dzieci: Marysi i Pawełka, aby zawsze trwały w Kościele i mogły służyć Panu Bogu.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.