Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

Zapraszam na mój nowy blog:

czwartek, 1 grudnia 2011

Informacja – jeszcze o liturgii

   W związku z wczoraj umieszczoną informacją ze strony Radia Watykańskiego, uprzejmie zachęcam do zapoznawania się z tematyką dotyczącą liturgii Kościoła Katolickiego. Nie brakuje w tym zakresie materiałów. Wiele linków znajdziemy w alfabetycznie uporządkowanym sektorze tematycznym pod flagą, m.in. w działach: „Aktualności liturgiczne”, „Benedykt XVI”, „Eucharystia”, „Kierunek modlitwy liturgicznej!”, „Klękajmy!”, „Komunia na rękę – NIE!”, „Krzyż w centrum ołtarza!”, „Liturgia”, „Missa”, „Traditio”.
   Warto zwrócić szczególnie uwagę na głosy z Watykanu z ostatnich kilku lat. Prefekt Kongregacji Kultu i Dyscypliny Sakramentów Kard. Antonio Cañizares Llovera w marcu  2011 powiedział: „Benedykt XVI powołując mnie do Watykanu, polecił mi krzewić szeroki i dynamiczny ruch liturgiczny, by przywrócić prawdziwe znaczenie liturgii i odnowić jej ducha w Kościele”.

   „Postulowana już przez kard. Ratzingera «reforma reformy» chce uniknąć błędów, które popełniono przed niemal 50 laty. Nie będzie więc działania w pośpiechu. Papież pragnie raczej zainicjować w całym Kościele nowy, wyraźny i dynamiczny ruch liturgiczny – mówił kard. Cañizares w grudniu 2010 roku. Jego zadaniem będzie ukazanie między innymi piękna liturgii. «Musimy też ożywić ducha liturgii. I z tego względu bardzo ważne są niektóre elementy wprowadzone do papieskich nabożeństw, jak orientacja akcji liturgicznej, krzyż pośrodku ołtarza, komunia na kolanach, chorał gregoriański, czas na ciszę, piękno sztuki sakralnej»”.

   Proste przypomnienie: pierwszym nauczycielem wiary i pierwszym liturgiem Kościoła jest Ojciec Święty. Dla katolika to oczywiste.
  
   * * *
  
   Na dni Nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny proponuję Szanownym Czytelnikom uważną i wnikliwą lekturę bulli bł. Piusa IX Ineffabilis Deus. Niechaj sama Najświętsza Dziewica uprosi nam światło Ducha Świętego, abyśmy coraz głębiej wnikali w tajniki nieomylnego Magisterium Kościoła Katolickiego.
   Przed codzienną lekturą z szacunkiem i pokorą pozdrówmy Niepokalaną:
   Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum; benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae.
   Amen.
   
   audio
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.