wtorek, 14 lutego 2012
Lektury pożyteczne (1)
Przedwczoraj wspomniałem o moich lekturach rekolekcyjnych, obiecując powrócić do tematyki tychże – tutaj, na blogu. Co niniejszym czynię. Dzisiaj o pierwszej książce.
Warto czytać lektury pożyteczne. Pomagają nam one poznawać rzeczywistość, ostrzegają, mobilizują do konstruktywnych działań i do stawiania oporu tendencjom destrukcyjnym.
Oprócz ważnych opracowań dr. Stanisława Krajskiego, jedną z podstawowych, przystępnych, elementarnych pozycji dotyczących problematyki masonerii jest książka ks. Henryka Czepułkowskiego Antykościół w natarciu.
Trudno byłoby streszczać to wielowątkowe opracowanie wprowadzające w problematykę, której znajomość jest nieodzowna, aby zachować wierność Prawdzie i ustrzec się niebezpieczeństw w sferze teoretycznej i praktycznej, niebezpieczeństw, które są faktem w wielu istotnych dziedzinach współczesnego życia – m. in. moralnego, religijnego, politycznego, kulturowego.
Cenne jest wyakcentowanie realnych niebezpieczeństw (i faktów!) dotyczących Kościoła i wiary. Przejrzysty podział tematyczny sprzyja wnikliwej i uporządkowanej lekturze.
Po przeczytaniu tego ważnego opracowania nasuwa mi się prosta refleksja. Jeśli wolno mi zinterpretować fundamentalny zamysł Autora, to określiłbym go tak: informacja, przestroga, wezwanie do stawiania oporu tendencjom destrukcyjnym i do działania pozytywnego.
Opracowanie cenne i pomocne także dla tych katolików, którzy czują się zaniepokojeni pewnymi tendencjami i działaniami ludzkiego pomysłu wewnątrz Kościoła. To, co dla wielu pozostaje niepokojącą intuicją, jest tu jasno wyartykułowane. Dlatego – pomocne. I w tym można słusznie widzieć szczególny walor książki Księdza Czepułkowskiego.
W ramach zachęty do lektury, tylko tytułem zasygnalizowania, podaję podstawowe tematy książki:
Główne cechy duchowości i cele strategiczne masonerii, Działania masonerii przeciw Kościołowi katolickiemu, Działania sił masońskich na zewnątrz Kościoła, Dywersja masońska i masonoidalna wewnątrz Kościoła, Zamierzenia i działania współczesnej masonerii na froncie politycznym.
Pewne niedokładności edycyjne są do wybaczenia, chociaż chciałoby się, aby staranność i estetyka wydania były elementem charakteryzującym każdą wydawaną książkę.
Poznawanie rzeczywistości jest zaszczytnym obowiązkiem. Warto czytać lektury pożyteczne. Warto tę książkę przeczytać.
Ks. Henryk Czepułkowski, Antykościół w natarciu. Rzecz o współczesnej masonerii, Wydawnictwo Antyk Marcin Dybowski, Warszawa 2002, wyd. 7, s. 130, ISBN 83-87809-72-1.
* * *
Msza Święta, Jasna Góra:
Za śp. Ks. Stefana Mazurkiewicza SDB – w dniu pogrzebu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.